Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Urszula Broll. Atman znaczy Oddech


6 maja 2021

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Fundacja Katarzyny Kozyry w Warszawie serdecznie zapraszają na drugą odsłonę wystawy Urszula Broll . Atman znaczy Oddech.
Z uwagi na stan epidemiczny, prosimy o potwierdzenie chęci udziału w wernisażu pod nr tel: 75 752 34 65, e-mail: sekretariat@muzeumkarkonoskie.pl
Retrospektywa malarstwa Urszuli Broll, to opowieść o życiu oraz kompletny przegląd twórczości tej niezwykłej Artystki.
Początki działalności artystycznej Urszuli Broll (1930–2020) przypadły
na trudne lata powojenne. Artystka jako jedna z nielicznych kobiet aktywnie kształtowała powojenną awangardę artystyczną i tzw. katowicki
underground. Jeszcze na studiach w katowickiej ASP współtworzyła
Grupę St-53, pierwszą grupę artystyczną po 1945 r.
Tytułowy Atman (z sanskrytu duch, oddech) pojawił się w twórczości
Broll w 1967 roku i wiąże się z działalnością katowickiej Grupy Oneiron.
W pracowni, którą artystka prowadziła z mężem Andrzejem Urbanowiczem, powstało w latach 60. XX wieku laboratorium eksperymentów duchowych i artystycznych. Dyskutowano tam o filozofii, religii, magii, okultyzmie i gnozie.
Najważniejszym dziełem grupy katowickich artystów jest „Leksykon”
(„Encyklopedia symboli”). Składa się z 30 czarnych kartonów, z których każdy przypisany jest do jednej z liter polskiego alfabetu. Asumptem do powstania kolejnych kart było każdorazowo osobne hasło: atman, ból, cefalus, drzewo…, dopełniane przez artystów nowymi słowami i rysunkami według ściśle określonego harmonogramu. Sposób nanoszenia własnych pomysłów i oznaczeń przypominał gry surrealistów – kolejność ustalano przez losowanie. Jedynym ograniczeniem twórców był dobór kolorów. Oprócz bieli dopuszczalna była barwa boskiej światłości – srebrna lub złota. Pierwszy kwadrat A, który przypadł Broll, miał się odnosić właśnie do pojęcia atman.
Urszula Broll zmarła w lutym 2020 roku, gdy trwały przygotowania do pierwszej odsłony tej wystawy w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
Partnerem wystawy i jej inicjatorem jest Fundacja Katarzyny Kozyry. Fundacja wspiera aktywność kobiet w obszarze kultury i sztuki. Jeden z jej wieloletnich projektów dotyczy pracy na rzecz zwiększenia obecności i dostrzegania aktywności kobiet na scenie artystycznej. Pierwszym zadaniem w ramach tego projektu, było przeprowadzenie prac
związanych z całościowym opracowaniem i prezentacją publiczności dorobku artystycznego Urszuli Broll. Fundacja wydała pierwszy kompletny katalog dzieł artystki Urszula Broll. Atman znaczy Oddech.
Ekspozycja jest dla odbiorców okazją do wyciszenia się. Mandale artystki budzą rodzaj pozbawionej niepokoju tęsknoty. Wywołują przemyślenia na temat relacji człowieka z naturą i metafizycznym wymiarem rzeczywistości.
Kuratorka wystawy: Janina Hobgarska / Fundacja Katarzyny Kozyry

POWRÓT