PROJEKT KONSERWACJI WZORNIKA SZKLARSKIEGO ORAZ STARODRUKÓW ZE ZBIORÓW MUZEUM KARKONOSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE

11 września 2018

PROJEKT KONSERWACJI WZORNIKA SZKLARSKIEGO ORAZ
STARODRUKÓW ZE ZBIORÓW MUZEUM KARKONOSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE
W RAMACH PROGRAMU MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
WSPIERANIE DZIAŁAŃ MUZEALNYCH ORAZ DZIĘKI WSPARCIU BUDŻETU
WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO.

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w latach 2018 – 2019 realizowany jest projekt pn.: Konserwacja wzornika szklarskiego oraz starodruków ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Celem projektu jest poddanie konserwacji 20 obiektów ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze: 1 wzornik szklarski, 1 dokument rękopiśmienniczy oraz 18 starodruków.

Konserwacja przebiegnie w dwóch etapach w latach 2018 – 2019, a działania przy najbardziej zniszczonych obiektach spowodują zatrzymanie procesu dalszej destrukcji i spowolnienie procesów autodestrukcji zabytków.

Po pierwszym i drugim etapie prac konserwatorskich zostaną zorganizowane wystawy czasowe, które wzbogacą ekspozycję historyczną naszego regionu oraz uatrakcyjnią ekspozycję szkła artystycznego.

Obiektom po konserwacji przywrócone zostaną ich wartości estetyczne, artystyczne i naukowe, a ekspozycjom towarzyszyć będą programy edukacyjne, wykłady oraz działania promocyjne w mediach.

Projekt konserwacji cennych obiektów papierowych ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze realizowany jest dzięki współfinansowaniu zadania przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych oraz w ramach środków pozyskanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

informacja o projekcie z logotypami strona internetowa (plik.pdf)

Dofinansowano z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Obiekty poddane konserwacji w trakcie I etapu prac w 2018 roku.

Wzornik szklarski sygn. MJG 821/s
Wzornik motywów dekoracyjnych do rytowania na szkle, XVIII w., autor nieznany, wzory odciskane, tłoczone
na papierze czerpanym, tematyka myśliwska, herbowa, roślinna.

Rejestr prac i rzemieślników Johanna Carla Preusslera z huty w Szklarskiej Porębie sygn. MJG 4942/s.
Rejestr pochodzący z XVIII wieku, wykonany atramentem żelazowo-galusowym na papierze czerpanym w
oprawie typu półskórek z marmoryzowanym papierem na okładzinach.

Książeczka do nabożeństwa sygn. MJG AH 2362
ok.1724, grzbiet i okładki skórzane z metalowym zapięciem na skórzanym paseczku oprawa, skóra, tłoczenie,
złocone krawędzie kart.

Rerum Frisicarum historia sygn. MJG AH 4893
autore Ubbone Emmio…, Lugduni Batavorum (Lejda), 1616 rok,
zawiera tekst, plany, mapy (miedzioryty), oprawa – skóra.

Stary Testament sygn. MJG AH 4894
1704 rok, oprawny w skórę trybowaną, z okuciami metalowymi.

Matthiae Fabri/Concionum/Operis/Tripartiti/Pars Aestivalis/ De Dominicis…, sygn. MJG AH 4897
Coloniae Agrippine (Kolonia) 1693, oprawna w białą skórę.

Biblia sygn. MJG AH 4899
wyd. G. U. V. Cornelius Johan Stern, Lüneburg, 1711 rok, oprawna w skórę, tłoczone dekoracje, naroża
inkrustowane płytkami, postać Boga Ojca, na pierwszej karcie odręczny wpis Johanna Jägera z 1719 roku.

Concordantiae / Bibliorum / Germanico- / Hebraico- / Graecae…, sygn. MJG AH 4900
Lipsiae Et Francofurti 1688, oprawna w skórę , dekoracje tłoczone, w narożach inkrustowana, całostronicowe
miedzioryty.

Biblia w tłumaczeniu Lutra sygn. MJG AH 4901
Nürnberg 1720,. Zawiera rejestr kolejnych posiadaczy, liczne ilustracje (miedzioryty), mapy, przedstawienia
Ewangelistów. Oprawna w skórę, w narożach ażurowe płytki, figura Mojżesza pośrodku, papier.

Biblia w tłumaczeniu Lutra sygn. MJG AH 4902
Dresden, Leipzig 1716, , oprawa – biała skóra, liczne ilustracje (miedzioryty), m.in. M. Bernigerotha.