Polsko-Czeskie Sympozjum Szkła Artystycznego

29 czerwca 2013

Od 29 czerwca  do 8 lipca 2013 roku w Jeleniej Górze, Szklarskiej Porębie, Piechowicach i Desnej w Czechach odbyło się Polsko-Czeskie Sympozjum Szkła Artystycznego. Był to czas spotkań i twórczej wymiany myśli i doświadczeń polskich i czeskich artystów szkła, hutników oraz naukowców zajmujących się szkłem artystycznym. W wyniku  współpracy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze z Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nysą oraz Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu powstał projekt, którego efektem są wystawy szkła artystycznego, spotkania z artystami, szklarskie seminarium naukowe oraz okazy tworzenia szkła w hutach w Desnej oraz Piechowicach. Zaproszeni artyści: Jakub Berdych, Oldřich Pliva, Petr Stanický, Jiří Šuhájek, Regina Włodarczyk-Puchała, Czesław Zuber, Mariusz Łabiński i Igor Wójcik mieli okazję zrealizować swoje projekty podczas pracy w hucie, a także opowiedzieć o swoich doświadczeniach podczas otwartych spotkań w sali konferencyjnej Muzeum Karkonoskiego. Owocem tych działań będzie między innymi zaplanowana na koniec roku wystawa poplenerowa uczestników sympozjum w jeleniogórskim muzeum. Twórcy uczestniczący w sympozjum dodatkowo przekazują w darze swoje unikatowe szkła, wzbogacając tym samym muzealną kolekcję szkła artystycznego.

Projekt „Polsko-Czeskie Sympozjum Szkła Artystycznego” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa”.