Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła – Prelekcja


24 października 2022

W sobotę 5 listopada o godzinie 11:00, zapraszamy na spotkanie pt. „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”.

Znane, lubiane wypiekane szczególnie na święta ciasteczka – czyli pierniki. Najstarsze wzmianki o ich wypieku pochodzą z XIII wieku. Od tego czasu pierniki przybierały różne kształty, formy, pełniły rozmaite funkcje. Z królewskiego stołu zawędrowały na wiejskie jarmarki i stragany. Z czasem zaczęto dodawać do nich czekoladę i kolorowy lukier.

Mianem piernikowej stolicy określany jest Toruń, ale warto zaznaczyć, że także w innych regionach w Polsce istniały i istnieją tradycje wypieku pierników. Piernikarskie tropy znajdujemy m.in. na Dolnym Śląsku, czego przykładem są m.in.  przechowywane w Muzeum Karkonoskim zabytki. Warto wspomnieć o wypiekających pierniki czyli piernikarzach i piernikarkach, kontynuujących dawne tradycje rzemieślnicze. W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Polsce z kolei są zrzeszone są zajmujące się tworzeniem form piernikarskich i zdobieniem pierników.

Zapraszamy na wydarzenie w trakcie którego poszukamy odpowiedzi m.in. na pytania: Dlaczego pieczemy pierniki? Skąd wzięła się ich nazwa? Jakie składniki są niezbędne do przygotowania ciasta? Co oznaczają poszczególne kształty? Czym różnią się pierniki toruńskie, śląskie, żywieckie i pasłęckie? Jak przygotować tradycyjny piernik figuralny wyciskamy z drewnianej formy? To niektóre z pytań, na które odpowiemy w trakcie wydarzenia. Spotkanie poprowadzi Anna Kornelia Jędrzejewska, muzealniczka, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizująca zadanie „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”.

„Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła” – zadanie realizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Twórczość ludowa”.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Kornelia Jędrzejewska muzealniczka, historyczka sztuki, kuratorka i edukatorka. Współautorka Muzeum Toruńskiego Piernika – oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu (wraz z Barbarą Kukowicz-Wirowską). Autorka wystaw, programów edukacyjnych  i publikacji. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską o dawnych formach piernikarskich. Prowadzi warsztaty, prelekcje, wykłady, spotkania związane z piernikami oraz historycznymi smakołykami.

Zawodowo związana z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy jako  kustosz i kierownik Pracowni Etnografii oraz z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy – kurator i kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulinarnego. W 2021 roku realizowała stypendium artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w tym roku jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „twórczość ludowa”. W wolnym czasie prowadzi blog „Piernikarka”.

POWRÓT