N-Glass już w weekend!

10 sierpnia 2020

Jak co dnia, tak i w piątek, sobotę, niedzielę (14-16 sierpnia) – rano zapraszamy Państwa do zwiedzania naszego Muzeum i jego oddziałów,a następnie proponujemy wycieczkę do Stacji Orle w Szklarskiej Porębie, gdzie będzie weekend pełen atrakcji, czyli N-Glass, Izerski Plener Transgraniczny.
N-glass jest inicjatywą nowego pokolenia artystów szkła, pragnących kultywować tradycje regionalne pogranicza polsko-czeskiego w ramach otwartych pokazów technik szklarskich. Tematem przewodnim pleneru są legendy, baśnie i podania związane z Górami Izerskimi.
Góry Izerskie od wieków budziły respekt. Groźne podczas surowej pogody, tajemnicze gęste lasy, pędzące szaleńczo potoki i kuszące tu i ówdzie skarby, pobudzały wyobraźnię śmiałków co się w Góry Izerskie zapuścili i narazili się na spotkanie z Duchem Gór. Magia Gór Izerskich od stuleci wiąże się z wytwarzaniem materiału imitującego skamieniały lód. Huty szkła powstawały w małych osadach, dając pracę okolicznym mieszkańcom. Alchemicy niczym czarodzieje znali receptury mieszania kwarcu i tlenków metali, zmieniając je w płynną masę, do tworzenia szklanych wyrobów, które cenione były wśród szlachty i bogatych mieszczan.
Muzeum Karkonoskie objęło patronat nad tym magicznym wydarzeniem.
Izerski plener transgraniczny artystów szkła w dawnej osadzie hutniczej Carlsthal jest wydarzeniem towarzyszącym projektowi e-Glass Festival.