Max Wislicenus, Zima – widok na Śnieżkę od strony Lisiej Góry w Czechach,

21 kwietnia 2020

Max Wislicenus (1861 – 1957), Zima – widok na Śnieżkę od strony Lisiej Góry w Czechach, 1918 r., płótno, olej, 242 x 224 cm, MJG AH 7304
Zimowy śnieżny pejzaż przedstawiający najwyższy szczyt Karkonoszy od południowego zachodu, od strony czeskiej góry Lišči hora, położonej na południe od Studnični hory.
Scena budowana syntetycznymi, płaskimi plamami koloru o czystych barwach. Zmonumentalizowana Śnieżka pokryta śniegiem z refleksami żółci o ciepłym odcieniu, z plamami fioletowo-błękitnych cieni przedstawiona jest na tle turkusowego nieba z dekoracyjnie przedstawionymi sznureczkami ciepłych złotawych chmur. Na pierwszym planie ośnieżone, pochylone drzewa. Między nimi drobne sylwetki trójki narciarzy podkreślające ogrom góry w tle.
Sygnowany na dole z prawej strony: Max Wislicenus
Widok Śnieżki z tej strony powtarzał się w twórczości artysty parokrotnie, a motyw ośnieżonych drzew bywał również samodzielnym tematem obrazów.
Obraz był częścią cyklu monumentalnych dekoracyjnych panneau zatytułowanego Cztery pory roku.
Po 1945 r. obrazy zaginęły. Ocalał jedynie obraz Zima w gmachu Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze (obecnie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Kochanowskiego w Jeleniej Górze). Pozostałe znamy jedynie z archiwalnych fotografii. W marcu 2010 obraz wrócił do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, a jego kopia wykonana przez Wiktora Staszaka, będzie zdobiła mury szkoły.