Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Europejskie Dni Dziedzictwa


10 września 2019

Europejskie Dni Dziedzictwa – wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Jest to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego.
W naszym Muzeum świętujemy 7 września – w tym dniu wstęp jest bezpłatny, a o godzinie 11:00 rozpocznie się prelekcja „Losy Polaków i wyzwania stojące przed nimi w Jeleniej Górze i okolicach po II wojnie światowej”. O historii zwykłych i niezwykłych ludzi, którzy przybyli w Karkonosze, opowiedzą pracownicy Muzeum – antropolog kultury Henryk Dumin oraz historyk Jan Tyszkiewicz.

 Spot EDD 2019 - POLSKI SPLOT (Facebook)


Dzban unikatowy, Piechowice, Huta Fritza Heckerta, 1885 r., proj. Oskar Jummel, wys. 37 cm, szkło przezroczyste oliwkowe, dmuchane w formie, formowane ręcznie, uchwyt doklejany na gorąco, montaż srebrny, malowanie emalią i złotem.

MJG 6841 s

Kolista stopa zdobiona złotą opaską, punktowo malowana emalią i odcięta pierścieniowatym przewężeniem, brzusiec w formie spłaszczonego wałka, walcowaty lekko zwężający się ku górze, z niewielkim dziubkiem. Na brzuścu rozbudowana scena figuralna z postacią mężczyzny grającego na kobzie, który utożsamia szczurołapa, u jego stóp szczury. Mężczyzna ubrany w błękitną koszulę i krótką pelerynę ozdobioną dzwoneczkami. Dookoła niego bogata winna latorośl malowana złotem. Z lewej strony szczurołapa, wśród latorośli pękaty dzban dekorowany błękitnym fryzem, z prawej instrumenty muzyczne – lutnia i flet oraz rozwinięty pergamin z zapisem nutowym. Ucho dzbana doklejane na gorąco od połowy brzuśca, przymocowane do srebrnego montażu pokrywy poniżej wlewu. Na wieku pokrywy tarcza herbowa: w kartuszu inicjały W.H., pod spodem data 1868/93; kartusz obramowany czarną emalią, zwieńczony na osi odwróconym mieczem i dwoma pióropuszami w kolorze błękitu i bieli; po bokach kartusza analogicznie umieszczone barwne motywy floralne.

Postać szczurołapa zdobiącego czarę dzbana ma swoje korzenie w niemieckiej legendzie z XIII w. o fleciście z Hameln, który obiecał za godziwą zapłatę oczyścić miasto z dokuczliwych szczurów. Dokonał tego grając na instrumencie, którego cudowny dźwięk wywabił gryzonie z kryjówek, które następnie zaprowadził nad rzekę, gdzie wszystkie utonęły. Mieszkańcy jednak odmówili zapłaty szczurołapowi, który rozgniewany odszedł. Wrócił w niedzielny poranek 26 czerwca, gdy wszyscy dorośli byli w kościele, a dzieci w domach. Za pomocą muzyki tym razem wywabił w domostw wszystkie dzieci, które roztańczonym krokiem poszły za nim, aż na wzgórza za miastem gdzie zniknęły na zawsze.

[Powstały różne hipotezy próbujące wyjaśnić racjonalnie tę legendę. Jedna zakłada, że miała ona związek z epidemią dżumy, której zwiastunem były szczury. Dzieci pierwsze zapadały na śmiertelną chorobę, co mogłoby tłumaczyć zniknięcie wszystkich dzieci z miasta. Istnieje też hipoteza społeczno-ekonomiczna, o zasiedlaniu wschodnich ziem (Śląsk, Morawy, Prusy). Mieszczanie z Hameln mieli być zachęcani przez szlachtę do osiedlania się na tych terenach, a na mieszkańców miasta często mówiono wtedy „dzieci miasta”. Mogło też chodzić o młodych mieszczan, którzy mogli być chętniejsi do zmiany miejsca zamieszkania.]

Zakup historycznych szkieł z Huty Fritza Heckerta do zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze” zrealizowano w ramach programu Kolekcje muzealne dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dominika Pawłowska

POWRÓT