Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Marcin Harlender – „Malarstwo ręczne proste 1981-2021″


3 września 2021

W piątek (10 września) o godzinie 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej w Galerii na Górze: Marcin Harlender – „Malarstwo ręczne proste 1981 – 2021”.
Malarstwo Marcina Halendera, to malarstwo nie mieszczące się w kategoriach tradycyjnej estetyki. Wywodzi się ze sztuki konceptualnej. W niej nie liczy się warsztat artystyczny, ani materialna postać dzieła, ani nawet dziedzina twórczości. Marcin Harlender jest konceptualistą radykalnym, sprowadza ideę do znaków prostych – o charakterze archetypicznych symboli, poszukując znaku uniwersalnego. Wieloznaczny walor symboliczny ma również biel – kolor używany przez niego najchętniej. Istotnym elementem jest upodobanie do pospolitych, prymitywnych materiałów, pozbawiające dzieło wartości komercyjnej.
Niełatwe… Wiele na ten temat dowiemy się na wernisażu od samego artysty, który jest również teoretykiem sztuki.
Marcin Harlender ukończył PWSSP we Wrocławiu, (1982-1989 i 1991-1992), dyplom uzyskał w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego (1996). Jest malarzem, performerem, twórcą instalacji, happeningów, uznawanym za pioniera polskiego street artu. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. był autorem i uczestnikiem działań i akcji artystycznych w przestrzeni miejskiej Wrocławia, autorem kilkudziesięciu wystaw i wystąpień indywidualnych. Od lat 80. XX w. współpracuje z wrocławską Galerią Entropia, zaś w końcu lat 90. zainicjował galerię O.B.O.K. – miejsce spotkań i prezentacji sztuki aktualnej. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Zachęty Dolnośląskiej.
Wystawa będzie czynna do 14 listopada 2021 roku.
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

POWRÓT