Przyjaciele Dzieci

22 czerwca 2020

W holu głównym Muzeum dostępna jest wystawa „Przyjaciele dzieci”, która prezentuje eksponaty z Muzeum Miejskiego Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego. Są to głównie obiekty z XX wieku, oraz kilka datowanych na wiek XIX.
Wśród zabawek znaleźć można rzeczy przeznaczone dla dziewczynek jak i dla chłopców. Liczne lalki wykonane z porcelany, biskwitu, drewna i masy celuloidowej. Na szczególną uwagę zasługują dwie najstarsze, wykonane przez firmy Heubach oraz Simon&Halbig pod koniec XIX wieku. Posiadają peruki wykonane z naturalnych włosów.
Podobnie jak dziś, także kiedyś zabawa w dom była powszechna, co pokazuje wiele prezentowanych zabawek: meble-grzyby z lat 40. XX wieku, kuchnia z lat 60. (wykonana przez Tadeusza Kiełczewskiego), szafka ze zmywakiem, a nawet cała stajnia z lat 50. (także autorstwa T. Kiełczewskiego).
Wśród zabawek kierowanych do chłopców znaleźć możemy wóz strażacki z lat 60. XX wieku (firmy Palart z Wrocławia), maszynę parową, samochód wyścigowy oraz tor wyścigowy z tunelem z lat 60., po którym można jeździć małym samochodzikami. Znaleźć można także bardziej praktyczne przedmioty: skarbonkę-drwala z lat 60. oraz ostrzałkę do ołówków pod postacią pilarza stojącego przy maszynie.
Na wystawie znalazły się też zabawki dla najmłodszych: miś -przytulanka z lat 40. XX wieku oraz miś na kółkach z lat 50. (firma Steiff), a także klocki z obrazkami z początku XX wieku i karuzela z łódkami pochodząca z lat 70.
Wyjątkowo ciekawy jest krasnal na drążku z I połowy XX wieku. Zabawka wykorzystuje grawitację, tak by przemieszczający się po prętach krasnal kręcił się na drążku bardzo długo, wytracając jak najmniej energii.
W dalszej części wystawy obok zbiorów z Muzeum w Karpaczu zaprezentowane zostały obiekty z kolekcji prywatnej: lalki Barbie oraz prawie 200 ceramicznych zabawek sprzed II wojny światowej.
Wystawa spodoba się z pewnością nie tylko najmłodszym!
Wystawa czynna do 30 sierpnia 2020 roku.