Figura Madonny

22 kwietnia 2020

Figura Madonny – Matki Boskiej Bolesnej, drewno, rzeźbienie, Cieplice, Szkoła Snycerstwa, 78 x 24 x 18 cm, MJG AH 4181

Figura wykonana z drewna lipowego, polichromowana, o wysokości 78 cm, powstała w drugiej połowie XIX w., przykład jednej z kopii słynnej Madonny Norymberskiej.
Postać Madonny ukazana jest w pozycji stojącej, z rękoma złożonymi na piersiach i głową lekko skierowaną ku górze. Rzeźba pełnoplastyczna, przeznaczona do oglądania frontalnego. Figura ujęta w kontrapoście. Prawa noga delikatnie ugięta, co powoduje przeniesienie ciężaru ciała na lewą stronę, lewe biodro wysunięte w bok. Ręce złożone w geście modlitewnym, prawa dłoń ujmuje lewą, przychylając obie ręce do piersi.
Madonna ubrana jest w długą suknię przepasaną w talii, z mocno drapowanym golfem zasłaniającym nie tylko szyję, ale i brodę.