Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Friedrich August Tittel – recenzja katalogu


21 kwietnia 2020

Friedrich August Tittel (1782-1836). Katalog grafik ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – autorstwa Katarzyny Kułakowskiej oraz Anny Szczodrak, wydany w 2017 roku, trafia do każdego, kogo choć trochę interesuje technika sztuki, jaką jest grafika w swoim historycznym oraz technicznym znaczeniu. Pięknie wydana książka przedstawiająca rozwój turystyki górskiej oraz spopularyzowanie Sudetów Zachodnich poprzez pamiątkowe niespotykane, niepowtarzalne grafiki wydawane przez ówczesnego mistrza oraz jego uczniów – Friedricha Augusta Tittla, żyjącego w latach 1782-1836.
Wszystkich przybywających fascynowały Karkonosze, zwłaszcza wybudowana w 1681 roku, kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce. Widoki te pojawiały się na pamiątkowych kartach, które z reguły wytwarzane były techniką graficzną. U podnóża Karkonoszy, w Kowarach, ok.1809 roku zamieszkał Friedrich August Tittel (1732-1836) – rysownik oraz grafik-miedziorytnik, twórca „Szkoły kowarskiej”, który wraz z Christianem Wilhelmem Tischbeinem oraz Traugottem Vogtem kształcił miejscową młodzież – swoich następców w technikach graficznych. W książce poznajemy dzieje młodych grafików, którzy w tamtym czasach tworzyli małe dzieła sztuki, oddając piękno karkonoskich miejsc. Zapoznajemy się z również z Carlem Mattisem, z którym Tittel współpracował przez długi czas. W 1821 roku wspólnie wydali przewodnik po najciekawszych obiektach Karkonoszy.
Friedrich August Tittel oraz jego następcy wyspecjalizowali się w wytwarzaniu pamiątkowych grafik, które to niewątpliwie posiadały ogromne walory artystyczne. Grafiki w oficynie wydawniczej sprzedawane były pojedynczo lub w formie albumów.
Katarzyna Kułakowska, wieloletni kierownik Działu Sztuki, specjalizująca się m.in. w tzw. „Szkole kowarskiej” oraz Anna Szczodrak, kontynuatorka, znawczyni grafiki karkonoskiej, w dokładny sposób przedstawiają dzieje grafiki kowarskiej, pięknej i wysublimowanej, dzieje Friedricha Augusta Tittla oraz jego wychowanków – jednego ze zdolniejszych, jak Ernst Wilhelm Knippel, który po śmierci mistrza, prowadził jego wydawnictwo razem ze swoim wspólnikiem Carlem Juliusem Riedenem.
Publikacja przedstawia ponad 120 reprodukcji grafik, łącznie z opisami, wykonanych w technice akwaforty, także rysunki Tittla wykonane ołówkiem oraz piórkiem. Całość zamyka się w ponad 150 stronach.

POWRÓT