Z archiwum Muzeum

17 kwietnia 2020

W terminie 4.08 – 24.09.2006 r. w Muzeum Karkonoskim była prezentowana unikatowa wystawa: „Salvador Dali (1904 – 1989) – Ilustrator”, z prywatnej kolekcji Hannelore Neumann i Helmuta Rebmanna .
Na ekspozycji prezentowaliśmy ponad 200, często unikatowych, prac wielkiego artysty Saladora Dali – wizjonera sztuki. Były to grafiki, rysunki, płyty graficzne, przedmioty przestrzenne, jak i książki napisane przez artystę.
Największe zainteresowanie wśród zwiedzających budziły grafiki z cyklu „Apokalipsa św. Jana”(1959 – 1960 r.) oraz dwie płyty graficzne do „Boskiej komedii”, a także cykl trzech grafik „Tour de France Cycliste”.
Ciekawostką był projekt okładki do własnej powieści „Ukryte twarze” (wydanej w 1944 roku).
Zwiedzający muzeum zachwycali się również pracami Dalego, głośnymi dzięki okolicznościom w jakich powstawały, w tym słynna „Pięta – 11 maja 1955 artysta w obecności mediów zdetonował na płycie miedzianej bombę, wcześniej wypełnioną gwoździami. Układ rozsypanych gwoździ był przypadkowy. Artysta odrysował akwarelą kształt pięty (powstało 7 egzemplarzy na różnym papierze).
Ze strony Muzeum kuratorkami wystawy były Katarzyna Kułakowska i Aneta Sikora – Firszt.