Piękny i Bestia / Beauty and His Beast. Wystawa główna Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”

6 marca 2020

W najbliższy piątek, 13.03.2020, o godzinie 17:00 serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, która będzie dla Państwa dostępna do 10.05.2020r.

Europejski Festiwal Szkła jest organizowany we Wrocławiu od 2012 roku. W wystawach głównych sześciu edycji Festiwalu wzięło udział 87 artystów z 37 krajów Europy. Każdy z nich przygotowywał po dwie prace, dedykowane tematowi wystawy. Wystawy te były także prezentowane we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Jeleniej Górze, Legnicy i Krośnie. Wybór Wrocławia na miejsce organizacji Europejskiego Festiwalu Szkła nie był przypadkowy. Historia szkła w Polsce wiąże się bowiem z obszarem Dolnego Śląska – huty szkła powstawały tu już w czasach średniowiecza. To także we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta działa od 1950 roku jedyny w Polsce Wydział Ceramiki i Szkła. I to właśnie na Dolnym Śląsku: we Wrocławiu, w Jeleniej Górze i Kłodzku znajdują się muzealne kolekcje szkła historycznego i współczesnego, a 100 km od Wrocławia mieści się znane na całym świecie Studio Borowski.

Wśród autorów 7 edycji festiwalu znaleźli się wybitni artyści szkła: Tamás Ábel – Węgry; Simone Crestani – Włochy; Merle Kannus – Estonia; Alison Lowry – Irlandia; Joanna Manousis – Wielka Brytania; Alena Matĕjka – Czechy; Richard Meitner – USA / Holandia; Artis Nimanis – Łotwa; Yoshiko Okada – Japonia / Francja; Tanja Pak – Słowenia; Nataliya Vladychko – Ukraina / Holandia; Lars Widenfalk – Szwecja; Iwona Demko, Dąbrówka Ida Huk, Antonina Joszczuk, Marzena Krzemińska-Baluch – Polska

W ramach debiutu festiwalu zapraszamy także na wystawę „Bubbles”. Słowacka artystka – Kristína Ligačová jest studentką ostatniego roku studiów magisterskich w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie, która w ramach programu Erasmus studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu.

Kurator wystawy: Anita Bialic