6 marca 2020

Z przyjemnością informujemy, że nasz projekt „Rozbudowa kolekcji szkła współczesnego w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”, uzyskał dofinansowanie z programu Narodowe Kolekcje Sztuki Współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu jedna z najważniejszych w Polsce kolekcji szkła artystycznego zostanie wzbogacona o prace trzech polskich artystek, związanych zawodowo z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: Antoniny Joszczuk, Kaliny Bańki i Marzeny Krzemińskiej-Baluch. Zakupione prace będzie można podziwiać już w tym roku na stałej wystawie szkła artystycznego.
Poniżej prezentujemy poszczególne prace, oraz krótkie notki o autorach.

Antonina Joszczuk, „Przeniesienie”, kompozycja przestrzenna, 2016, szkło barwione w masie, grawerowanie, szkliwienie, szkło optiwhite, fusing, slumping, slumping. Fragment

Antonina Joszczuk

Instalacja „Przeniesienie” w 2017 r. została wybrana i opublikowana w New Glass Review 38 Corning Museum of Glass (NYC USA) jako jedna ze 100 najciekawszych prac szklanych z całego świata. W 2016 r. została wybrana do prezentacji na IV European Triennial For Ceramics And Glass, World Crafts Council, Mons (Belgia), w tym samym roku do prezentacji na  International Glass Biennal „2d”,Museum of New Art, Parnu (Estonia). Prezentowana była na wystawie indywidualnej „Poza kontrolą”, BWA SIC, Wrocław, 2017, a jej fragmenty na kilku wystawach zbiorowych min w Glasmuseum Alter Hof Hering (Niemcy), Muzeum Mieszczańskie Wrocław, Stara Kopalnia Wałbrzych. Artystka zajmuje się szkłem unikatowym i użytkowym oraz malarstwem olejnym i rysunkiem ściennym.. Laureatka New Glass Review 38, Corning Museum of Glass, New York, U.S., 2017. Finalistka konkursu International Glass Prize, muzeum szkła GlazenHuis, Lommel, Belgia, 2015 oraz 4th International Triennial of Silicate Arts, Centrum Kulturalno-Konferencyjne w Kecskemét (Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ), Węgry, 2014. Brała udział w 6 wystawach indywidualnych oraz 46 wystawach zbiorowych m. in.: w Polsce, Belgii, Czechach, Danii, Niemczech i na Słowacji. Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, 2006. Antonina Joszczuk – Brzozowska od 2009 r. zatrudniona jest na uczelni w Pracowni Podstaw Szkła Artystycznego. W 2016 r. uzyskała tytuł doktora, od 2018 r. kieruje Katedrą Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP.

Kalina Bańka, Insekty / instalacja, 2017/2018, szkło bullseye, technika fusingu i slumpingu, sitodruk, ręczne malowanie, metalowe druty. wymiar całości z odstępami około 70 x 50 cm. 40 sztuk, 1 sztuka 10 x 5cm.
Kalina Bańka, „4 A /8”, 2015, witraż klasyczny, ręcznie malowany, metalowa skrzynka, podświetlenie LED, pamiątki z dzieciństwa, kolaż, wymiary: 62,5 x 76,5 x 20 cm.
Kalina Bańka, „Przerwa na reklamy”, 2016, szkło płaskie, ręcznie malowane, malatury witrażowe, sitodruk, podświetlenie LED, wymiary: 52 x 52 x 50 cm.

Kalina Bańka

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2019/II. W latach 2009-2014 stypendystka m. in.: Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego za wyróżniające osiągnięcia w nauce, Prezydenta Wrocławia w Dziedzinie Kultury i Sztuki dla młodych, utalentowanych Wrocławian. 2017 – Wyróżnienie honorowe w międzynarodowym konkursie THE GLASS PRIZE 2017 w kategorii Bullseye Glass Artist, Wielka Brytania; 2016/2017 – zakwalifikowanie się do przeglądu NEW GLASS REVIEW 38 – 100 wybranych szklanych dzieł 2016 roku, Corning Museum of Glass, New York, wielokrotna finalistka europejskich konkursów szklarskich. Od 2013 r. Kalina Bańka jest asystentką w Pracowni Szkła w Architekturze oraz Pracowni Witrażu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu prowadzonej przez prof. nadzw. Ryszarda Więckowskiego

Marzena Krzemińska-Baluch, „Emotion”, 2019, szkło bullseye, gięcie, formowanie ręczne, light box, wymiary: 160 x 80 x 60 cm. Fragment, Marzena Krzemińska- Baluch, „Landscape”, 2018, szkło bullseye, gięcie, formowanie ręczne, wymiary: 250 x 50 x 5 cm. Fragment,

Marzena Krzemińska – Baluch

W 2006 i 2009 r. nagrodzona Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2009 r. organizuje wystawy dla studentów i absolwentów Katedry Szkła z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w ramach festiwalu ”Wrocław Podwodny”. Od 2008 r. uczestniczy w licznych plenerach, warsztatach i sympozjach związanych ze szkłem m.in. „Ekoglass Festiwal”, „Visiting Profesor 2013” w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, „3rd Inernational Glass Festiwal”w Asselborn, Luxemburg. W 2011 r. otrzymała Stypedium Artystyczne Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz wybrana  jako „Emerging Artist in Residence” przez Pilchuck Glass School, Stanwood w USA i wyróżniona w konkursie „All You Need Is Glass” organizowanym przez TGK Competition, Niemcy. W 2012 r. została finalistką „Emerge 2012”w Bullseye Gallery, Portland, OR, USA. W 2012 r. Pilchuck Glass School, USA uhonorowana  stanowiskiem „Teaching Assistant”. W 2013 r. otrzymała nagrodę główną w konkursie na projekt nagrody towarzyszącej 95-leciu ZAIKS-u w Warszawie. Również w tym roku została wybrana z pośród 400 kandydatów i została nagrodzona Stypendium Twórczym w Pilchuck Glass School, Stawood,WA, USA. W wyniku tajnego głosowania Rady Wydziału, które odbyło się dnia 26 czerwca 2020 r., Marzena Krzemińska – Baluch została Dziekanem Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego