Wokół Ratusza z Kuratorem Wystawy

24 lutego 2020

W niedzielę, 1 marca, pożegnamy chętnie zwiedzaną i szeroko komentowaną wystawę „Wokół jeleniogórskiego ratusza: miejsca, firmy i ludzie”.
W związku z tym – w czwartek, 27 lutego, o godzinie 11:00 zapraszamy na ostatnie oprowadzanie kuratorskie, prowadzone przez historyka Muzeum Karkonoskiego, kuratora wystawy – Roberta Rzeszowskiego.
Wystawa jest opowieścią o jeleniogórskim Rynku od XVIII w. do połowy XX w. Pokazane zostało życia jeleniogórskich kupców rzemieślników i zwykłych mieszkańców, wszystko to, co działo się wokół jeleniogórskiego ratusza, we wnętrzach kamienic i na ich zapleczach. Zaprezentowane zostały bogate ikonografie, plany, rysunki, reklamy, nieliczne, ale ciekawe fotografie z wnętrz kupieckich kamienic, kolekcjonerskie pocztówki ukazujące piękno jeleniogórskiego Rynku i niezwykle ciekawe przedmioty związane z życiem mieszczan i działającymi tu firmami. Wśród nich znajdują się także przedmioty podarowane do zbiorów dawnego muzeum RGV przez jeleniogórzan, związane z bogatymi rodzinami kupieckimi, rzadkie przykłady wyrobów jeleniogórskiego rzemiosła oraz niezwykle cenne dokumenty kupców woali i cechów rzemieślniczych, nigdy do tej pory nie pokazywane. Do wystawy wykonano model jeleniogórskiego Rynku z ratuszem i Siedmioma Domami w centrum.
Na oprowadzanie obowiązuje bilet wstępu do Muzeum (zwykły/ulgowy), bez dodatkowych opłat

zdjęcie przedstawia część drewnianej makiety obrazującej historyczne sukiennice wokół ratusza