Projekt FELIKSA CIERLIK – MISTRZ TRADYCJI

20 marca 2019

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu KULTURA LUDOWA i TRADYCYJNA 2019 wsparło starania Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i skierowało środki na realizację projektu FELIKSA CIERLIK – MISTRZ TRADYCJI.

Pani Feliksa Cierlik jest laureatką najwyższych nagród Ogólnopolskich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2014 i 2018 roku. Wywodzi się z grupy polskich reemigrantów z Bośni, którzy przybyli na Dolny Śląsk w 1946 roku. W latach dzieciństwa nauczyła się wielu dawnych tradycyjnych pieśni, które obecnie przekazuje kontynuatorom w wiosce Rząsiny w gminie Gryfów Śląski. Zapamiętała wiele unikalnych dziś pieśni balladowych, rekruckich, miłosnych, sierocych i kolęd. Realizacja projektu polega na przekazie techniki wykonawczej i repertuaru przedstawicielom młodego pokolenia. W poprzednich dwóch latach jej wychowankowie zostali laureatami prestiżowego festiwalu kazimierskiego w kategorii „Mistrz-Uczeń”, co zachęciło ich do dalszej pracy nad doskonaleniem warsztatu wykonawczego pod okiem doświadczonej mistrzyni ludowego śpiewu. W ramach projektu odbędzie się szereg warsztatów śpiewaczki z młodymi śpiewakami. Na zakończenie projektu, z końcem roku planowany jest ich wspólny koncert w salach jeleniogórskiego Muzeum.

tekst i fot.: Henryk Dumin

DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZACYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY