ŚWIATŁO I MATERIA – WYSTAWA CZASOWA

14 stycznia 2012

Muzeum Karkonoskie serdecznie zaprasza na wystawę czasową „Światło i Materia”, która zainauguruje działalność Muzeum Karkonoskiego po przebudowie. Wystawa organizowana jest w ramach IV Karkonoskiego Festiwalu Światła i będzie składała się z trzech części: dwóch wystaw monograficznych i jednej zbiorowej.

Pierwsza wystawa monograficzna prezentuje twórczość prof. Krystyny Cybińskej. Artystka swoje umiejętności rozwijała pod kierunkiem prof. Julii Kotarbińskiej, a po dyplomie została jej asystentką. Jest również członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Académie Internationale de la Céramique d’Art (AIC) w Genewie. Prof. Krystyna Cybińska od wielu lat jest pedagogiem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, nauczycielem i mistrzem wielu pokoleń ceramików. Jej ozdobne butle, misy i wazony to samoistne, mistrzowskie dzieła sztuki charakteryzujące się harmonią. Komponuje formy o zwartej bryle, doskonałych proporcjach, pozbawione dekoracyjnych dodatków. Ascetyczną powściągliwość kształtów łagodzi mięsistą, aksamitną fakturą szkliwa i podkreśla zróżnicowanie kolorem. Prace artystki nie tylko znajdują się w licznych krajowych i międzynarodowych kolekcjach, ale też wielokrotnie były nagradzane.

Druga wystawa monograficzna przedstawia twórczość projektantki i artystki szkła Reginy Włodarczyk-Puchały wzbogaconą o fotografie artystyczne Jana Korpala oraz prace prekursorów polskiego szkła artystycznego po 1954 roku. Regina Włodarczyk-Puchała ukończyła studia artystyczne z wyróżnieniem w 1958 r. na Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu u prof. Stanisława Dawskiego. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Hucie Szkła Kryształowego „Julia” w Szklarskiej Porębie jako projektant i główny specjalista d/s wzornictwa. Mając znaczny wpływ na rozwój wzornictwa przemysłowego jednocześnie poszukuje własnych dróg wypowiedzi. Konsekwencją jej pracy był udział w ponad 40 wystawach ogólnopolskich i zagranicznych, indywidualnych, szereg konkursów, wyróżnień i nagród. Od lat 60-tych dbała o wysoki poziom produkcji szkła kryształowego wprowadzając nowe wzory szlifów i formy naczyń.

Trzecia część – czyli wystawa zbiorowa prezentuje współczesne szkło i ceramikę autorstwa artystów wywodzących się z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W tej części będą Państwo mogli zaobserwować różne tendencje we współczesnym wzornictwie zarówno szkła jak i ceramiki.

Otwarcie wystawy odbędzie się 14 stycznia 2012 roku o godzinie 17.30.

Wystawa trwać będzie do 28 marca 2012 roku.

Wystawę Patronatem objął Pan Marszałek RAFAŁ JURKOWLANIEC oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Pan JERZY POKÓJ

Patronat Medialny: Muzyczne Radio, Nowiny Jeleniogórskie, TV Dami.

Wystawa dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskieg