Noc Muzeów 15 maja 2010 r.

14 maja 2010

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza na Noc Muzeów w Jeleniej Górze 14-15 maja 2010 r.

Już od 14.05 od godziny 10.00 na dziedzińcu muzeum przy ulicy Jana Matejki 28 artysta ceramik – Mateusz Grobelny rozpocznie budowę pieca, którego pełne działanie zobaczymy w sobotę 15 maja późnym wieczorem.

W sobotę od godziny 10.00 rano do 23.00 wieczorem na dziedzińcu muzeum będzie można zobaczyć i dowiedzieć się wiele o tradycjach ceramicznych, materiałach z których powstają naczynia, metodach wykonywania wyrobów z gliny. Odbędą się prezentacje metod wytwarzania ceramiki na kołach garncarskich. Zaczniemy od pierwszych prymitywnych toczków obracanych ręcznie z użyciem metody lepienia z kulki, wałka i plastra. Następnie bardziej mobilne koło garncarskie jakim jest typ koła kopanego wywodzącego się z kultury wschodu oraz pokaz pracy  na kole współczesnym napędzanym energią elektryczną.

Pomiędzy pokazami wytwarzania ceramiki będzie można samemu spróbować stworzyć własne naczynie.

Równocześnie cały dzień do późnych godzin wieczornych odbywać się będzie pokaz autorskiego projektu „Akwarium Ognia” jest to konstrukcja opalana drewnem – tradycyjnym paliwem do utrwalania ceramiki. Proces wypalania ceramiki trwa około 20 godzin pierwszy etap jest to suszenie ceramiki, kolejno rozgrzewanie całego wnętrza komory, a w ostatnich kilku godzinach podnosimy maksymalnie temperaturę.

W godzinach popołudniowych (16.00) odbędzie się uroczyste rozdanie nagród laureatom konkursów muzealnych:

• „Zdarzyło się dzisiaj”– konkurs literacko-plastyczny,

• „Moje magiczne miejsce”– konkurs plastyczny,

• „W szklanym świecie”– konkurs literacki organizowany wspólnie z Książnicą Karkonoską.

W programie znajduje się premiera spektaklu teatralnego „Siostrunie” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 w reżyserii Piotra Grosmanna

Najwięcej atrakcji czeka Państwa wieczorem: iluminacja muzeum, sponsorowana przez firmę LBL, organizatora Karkonoskiego Festiwalu Światła wraz z bezpłatną loterią (losowanie o godz. 22.30).

Pobyt w muzeum umili koncert muzyczny.

Noc Muzeów w Jeleniej Górze została przygotowana dzięki finansowemu wsparciu Miasta Jelenia Góra oraz Samorządowi Województwa Dolnośląskiego.

Patronatem medialnym „Noc Muzeów” objęły Telewizja DAMI oraz Muzyczne Radio.