Opis projektu

Celem projektu jest wzbogacenie oferty turystycznej polsko-czeskiego pogranicza poprzez przybliżenie tradycji szklarskich w ramach współpracy transgranicznej muzeów – Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Muzeum Szkła w Novym Borze. Wspólny projekt rozwiązuje problemy partnerów z niewystarczającymi możliwościami wystawienniczymi, eksploatacyjnymi i magazynowymi. W ramach realizacji projektu w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze zakupiony zostanie osprzęt muzealny (gabloty, oświetlenie, urządzenia do prezentacji multimedialnych, regały do magazynów) oraz urządzenia do konserwacji zabytkowych zbiorów. W związku z regresem produkcji szklarskiej w regionie wynikającym z kryzysu gospodarczego w Muzeum Szkła w Novym Borze pojawiła się potrzeba umieszczenia dużej ilości nowo pozyskanych eksponatów oraz przechowywania technologii szklarskiej w celu jej przyszłego potencjalnego wykorzystania; w związku z tym w ramach realizacji projektu po stronie czeskiej zaplanowana została budowa łącznika z nowymi pomieszczeniami wystawienniczymi i magazynowymi. Inwestycje przeprowadzone przez partnerów umożliwią realizację wspólnych działań wystawowych, prezentacyjnych (np. święto szkła), publikacyjnych (np. dwujęzyczny przewodnik po regionie szklarskim) i oświatowych w celu prezentacji tradycyjnej produkcji szkła.
W ramach projektu oprócz działań inwestycyjnych zaplanowano szereg działań miękkich takich jak wystawy i seminaria oraz dokumentowanie i popularyzacja tradycji szklarskich na pograniczu polsko-czeskim. Strona polska w ramach projektu przygotuje wystawy stałe.